Мерітократична партія України

Достойна влада – заможна країна

Заява МПУ щодо доцільності державного фінансування політичних партій в умовах пандемії коронавірусу (COVID-19)

Травень 12, 2020

11 лютого 2020 НАЗК розподілило парламентським партіям майже 284 млн. грн. державного фінансування. Найбільше виділили «Слузі народу», яка перемогла на парламентських виборах, – майже 141 млн грн.; «Опозиційна платформа – За життя» отримала 42, 53 млн. грн; «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» – 26, 66 млн. грн; «Європейська Солідарність» – 26, 41 млн. грн; «ГОЛОС» – 18, 98 млн. грн.

Оскільки в українському законодавстві чітко не прописано поняття статутної діяльності політичних партій і, відповідно, незрозуміло, на що саме партії мають право витрачати отримані з бюджету гроші, то виділені кошти витрачаються не тільки на партійну пропаганду, заробітну плату персоналу і оренду офісних приміщень, а й на проведення різноманітних зустрічей, зборів і конференцій, придбання рухомого майна та багато іншого.

30 квітня Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) зупинило фінансування політичної партії «Слуга Народу» на III та IV квартали 2020 року. Загальна сума коштів, від яких відмовилася партія – більше 70 млн. грн. Звернення партії пов’язане з прагненням перенаправити ці кошти на потреби українських медиків та засобів їх захисту від пандемії коронавірусу. Звичайно, це благородний вчинок керівництва вище згаданої партії, проте цього недостатньо.

Переконані, що продовження фінансування усіх парламентських партій в нинішніх умовах є не тільки недоцільним й неефективних використанням коштів платників податків, а й абсолютно не державницьким рішенням. Окрім того, за результатами соцопитування, оприлюдненого фондом «Демократичні ініціативи» та Центром Разумкова, лише 10 % українців підтримують державне фінансування політичних партій, а 45 % опитаних вважають, що діяльність політичних партій в Україні не відповідає демократичним стандартам і вони обстоюють не інтереси людей, а інтереси їхніх лідерів та фінансово-промислових груп.

В той же час державне фінансування обраних політичних партій, які й так володіють достатніми фінансовими ресурсами, унеможливлює забезпечення чесної та вільної політичної конкуренції, доступ до участі у виборах незалежних політичних сил, можливість бути обраними та ін.

Саме тому вимагаємо від народних депутатів і Президента України, як гаранта Конституції, проявити відповідальність перед своїми виборцями й забезпечити внесення змін до чинного законодавства України, зокрема до ЗУ «Про політичні партії в Україні», скасувавши будь-яке державне фінансування політичних партій, починаючи з третього кварталу 2020 року.