Мерітократична партія України

Достойна влада – заможна країна

Заява МПУ щодо нового Виборчого кодексу України

Січень 14, 2020

1 січня 2020 року набув чинності новий Виборчий кодекс, ухвалений Верховною Радою України. За відповідний законопроект №0978 у другому читанні на засіданні 19 грудня 2019 року проголосували 330 народних депутатів.

Новим Виборчим кодексом передбачається відмова від “мажоритарки”. Кандидати в народні депутати України зможуть висуватися виключно від політичних партій. Самовисуванців також більше не буде, а голосування за політичну партію буде обов’язковим.

Однак чи є ці зміни кардинальними й такими, що суттєво змінять існуючу виборчу систему й дадуть можливість оновити український політикум? Очевидно, що ні. П’ятивідсотковий прохідний бар’єр та розміри грошової застави, які залишили без змін, є основними перешкодами для проходження до українського парламенту нових політичних партій й гарантією для старих політиків та парламентських партій вкотре залишитись у владі. Зрозуміло, що подолати такий бар’єр зможуть лише ті політичні партії, які нині знаходяться в парламенті й фінансуються за рахунок великого бізнесу й державний кошт. Ніяких рівних та справедливих умов для усіх суб’єктів виборчого права не може бути й мови.

Хоча Конституція України закріплює право громадян бути обраними до органів державної влади й місцевого самоврядування, Основним законом встановлені й певні обмеження для участі кандидатів та політичних партій у виборчому процесі. Такими є віковий ценз, ценз осілості, ценз володіння державною мовою та інші. Наведені цензи за своєю природою є недискримінаційними, однак деякі, зокрема вимога щодо внесення виборчої застави, розмір якої є рекордним порівняно з іншими країнами, можуть використовуватись і з дискримінаційною метою.

Так, розмір грошової застави у 2019 році на виборах для кандидатів у президенти становив 2 500 000 млн. грн.; для партій на парламентських виборах – 4 173 000 грн. (1000 мінімальних заробітних плат).

Також новим Виборчим кодексом не передбачені заборона використання комерційної та соціальної реклами в агітаційних цілях, відсутнє розмежування прямого й непрямого підкупу виборців, а передвиборна агітація у друкованих та аудіовізуальних ЗМІ регулюється загально і не деталізовано.

Переконані, що для забезпечення якнайширших умов участі громадян у виборчому процесі розмір грошової застави треба зменшити  принаймні у 2-3 рази з урахуванням реалій соціально-економічного стану країни та прожиткового мінімуму, а не розміру мінімальної заробітної плати, а прохідний бар’єр для політичних партій, які мають намір брати участь у парламентських виборах, скасувати взагалі.

Звертаємось до народних обранців та Президента України, як гаранта Конституції, внести відповідні зміни до Виборчого кодексу, Законів України «Про вибори народних депутатів України» та «Про вибори Президента України» й забезпечити рівні права та можливості для всіх учасників громадсько-політичного життя країни.